Tip na Trip #07 – Dereše (Nízke Tatry)

publikované v: Výlety po Slovensku | 0

Víkendový pobyt v Demänovskej doline sme chceli využiť naplno, tak sme sa rozhodli absolvovať poriadnu túru. Keďže niektoré chodníky sú v tejto oblasti uzavreté z dôvodu ochrany prírody, jediná možnosť na túru bol vrch Dereše (2 004 m.n.m.), ktorý je susedným vrchom známeho Chopku (2 024 m.n.m.). Tak sme sa ráno zobudili, pobalili si veci a vyštartovali od penziónu Riverside na Bielu púť. Samozrejme autom. Napriek predchádzajúcim upršaným dňom nás slnko sprevádzalo počas celej túry.

Trasa

Ako som písal vyššie, trasu sme začali na Bielej púti, konkrétnejšie pri Mikulášskej chate nad Vrbickým plesom (kde sme boli v predchádzajúci deň). Po žltej turistickej značke sme sa po chvíli dostali do “lesa”. V úvozovkách je preto, pretože nerozumiem, ako môžu v národnom parku, kde je vysoká ochrana prírody, vyrúbovať toľko stromov a tak veľké časti lesov. Je mi ľúto, že pre ľudí sú peniaze a výstavba nových penziónov dôležitejšia ako lesy, vďaka ktorým môžeme dýchať čistý kyslík. No ale späť k trase.

Po chvíli sme sa dostali do skutočného lesa a kráčali sme po chodníku vyskladanom kameňmi. Počas tejto cesty natrafíte aj na informačné tabule, v ktorých sa môžete dozvedieť nové informácie o tejto oblasti. Pred ďalším smerovníkom bolo potrebné preskočiť cez dravý potok, ktorý mal z dôvodu roztápania snehu na hrebeni oveľa väčšiu silu. Po necelej hodinke sme sa dostali na miesto Tri vody (1 375 m.n.m.), kde sme sa občerstvili čistou vodou z MIZU fliaš a po krátkej pauze sme pokračovali ďalej po žltej turistickej trase smerom na Sedlo Poľany (1 840 m.n.m.).

Tu sa stúpanie jemne zvýšilo. Dostali sme sa do pásma kosodreviny a asi dvesto výškových metrov pod sedlom sa cesta uberala z jednej strany na druhú. Počas krátkych prestávok sme sa obzreli do doliny a ukázal sa nám krásny výhľad na celú Demänovskú dolinu. Už len kvôli tomu sa oplatí výjsť do hôr. Pri takomto výhľade, by sme si najradšej sadli a užili si chvíľu, no vedeli sme, že ďalšie stúpanie nás ešte len čaká. Preto sme mali čo najkrajšie prestávky. Čím vyššie sme išli, tým ďalej viac vrchov bolo vidieť. Po ľavej strane sa nám ukázala naša destinácia, Dereše a za ním Chopok. Takýto pohľad nám akokeby dobil energiu a my sme pokračovali až na Sedlo Poľany.

Na tomto mieste sa nám ukázala celá južná strana Nízkych Tatier a vrchy, ktoré sme aboslútne nečakali (Kotliská, Skalka, Žiarska hoľa). Proste jedna krása. Keďže sme boli na hrebeni, poriadne sa tu rozfúkalo, no slnko stále pieklo. Hodili sme na seba bundy a pokračovali sme po červenej turistickej značke priamo na Dereše. Terén bol klasická hrebeňovka. Hore-dole hore-dole hore-dole. Opäť po necelej hodinke sme došli pod vrch Dereše. Najprv sme hľadali smerovník priamo na vrchu, no neskôr sme zistili, že smerovník sa nachádza trochu ďalej priamo na chodníku. Výhľady boli dokonalé a ukázal sa nám dokonca aj najvyšší vrch Nízkych Tatier, sám veľký Ďumbier.

Hlad sa začal hlásiť a preto sme sa ponáhľali na Chopok, resp. na Kamennú chatu pod Chopkom, kde sme si chceli dať fajnovú fazuľovku. A tak aj bolo. Aj keď je chata v rekonštrukcii (aspoň tak vyzerala), nabehli sme dnu a dali sme si výbornú vysokohorskú fazuľovú polievku a čajík na zahriatie. Odporúčame to aj vám, pretože taký čaj a polievku, ako robia na horských chatách neochutnáte nikde inde.  Asi po pol hodine sedenia sme vyšli opäť von a vyšli sme na Chopok, ktorý je hneď nad chatou.

Čo sa týka Chopku, nepatrí medzi naše obľúbene vrchy. Tento vrch je pre nás taký “tuctový”, pretože je to najprístupnejší vrch na Slovensku. Vážim si starších ľudí, ktorý sadnú na lanovku a vyškriabú sa na vrch, no mladým ľudom odporúčame, vyšlapať si to po svojich a ten pocit z rozprávkového výhľadu si budete vážiť viac, ako keď sa vyveziete lanovkou. Neuveríte, kým nevyskúšate.

Ceste od Rotundy (1995 m.n.m.) smerom dole sa chcem špeciálne povenovať, pretože zábavnejšie schádzanie z Chopku sme v živote nezažili. Predstavujte si s nami. Na zjazdovke boli mapy snehu vysoké v niektorých miestach až 50 cm. Asi viete aký je sklon zjazdovky z Chopku, ak neviete, tak je proste dosť strmý. A my, v našich bežecko-turistických topánkach od Columbie sme sa šmýkali po nohách. V niektorých chvíľach sme sa cítili že korčulujeme, v niektorých chvíľach sme lyžovali (bez lyží) a v niektorých snowboardovali (bez snowboardu). Toľko smiechu, radosti a pozitivnych emócií, ktoré sme pri tom zažili, sa nedajú porovnať so žiadnou komédiou alebo hraním zábavných počítačových hier.

Takýmto spôsobom sme išli oveľa rýchlejšie ako keby sme išli po turistickej (modrej) trase (ktorá mimochodom prechádza cik-cak po zjazdovke). Ak by som mal porovnať čas, cesta z Chopku až na Bielu púť po turistickej trase je 2:10 hodiny, no nám trvala cca 50 minút. Mali sme štastie, že sme šli v období tesne po uzavretí lyžiarskej sezóny. Ale toto naozaj stálo za to. Totálne premočený sme sa dostali až ku autu, kde sme celú túru a rovnako aj celý víkend v Nízkych Tatrách ukončili.

Aj keď sme dosiahli dva vrcholy nad 2000 m.n.m., trasa nie je až taká náročná. Síce našlapete skoro kilometer ale pri vzdialenosti skoro 15 km to nie je vôbec tak strašné.

Odporúčania

Nezabudnite si so sebou (aj v lete) vziať mikinu a bundu. My sme boli v mikinách, miestami v tričkách ale hore na hrebeni, by sme kvôli vetru zamrzli, keby sme nemali bundy. Predsa je to výška 2000 m.n.m.

Zastavte sa v Kamennej chate, dajte si čajík a fajnovú fazuľovú polievku. Určite neoľutujete.

O trase

Biela púť –> Sedlo Poľana –> Dereše –> Chopok –> Biela púť
  • Vzdialenosť: cca 15 km
  • Stúpanie: 1 045 m
  • Klesanie: 1 045 m
  • Terén: konáre, skaly, kamene
  • Náročnosť: Stredná

Celkom nám to tu pribúda a veríme, že aspoň jeden z Tipov absolvujete aj vy.


Video TIP NA TRIP #11


PS: Na úprave článku na „Tip na Trip“ sa momentálne pracuje.

Ďalšie fotografie:

Zdieľaj alebo pošli priateľovi:

Zanechajte komentár