Tip na Trip #05 – Krakova hoľa (Nízke Tatry)

publikované v: Výlety po Slovensku | 0

Veľká noc je obdobie olievania, svätenia jedla a stretávania sa s rodinou. No my sme to zobrali z úplne opačného konca a vyšli sme opäť do prírody. A keďže sme celý sviatkový víkend strávili v Liptovskom Mikuláši, vybrali sme sa do národného parku Nízke Tatry. Konkrétne na vrch s názvom Krakova hoľa, ktorý má nadmorskú výšku 1752 m.n.m.

Túru sme začali pri Demänovskej jaskyni slobody, kde sme sa z Liptovského Mikuláša priviezli autom. Samozrejme parkovanie nebolo zadarmo, takže je dobré mať pri sebe nejakú hotovosť. Od parkoviska sme kráčali po vydlaždenom chodníku, ktorý vedie priamo k jaskyni. Označený je modrou turistickou značkou. Od jaskyne je stúpanie ešte väčšie, preto turistický chodník vedie z jednej strany na druhú, vďaka čomu je chodenie menej namáhavé. Trasa prechádzala zo začiatku v hustom tatranskom lese, neskôr cez otvorené lúky a nakoniec sme prechádzali popod mohutné skaly. Tomu sa povie pestrosť národného parku Nízke Tatry.


Keď sme sa dostali pod skaly, s názvom Pusté (1501 m.n.m.) ukázali sa nám výhľady na celé lyžiarské stredisko Jasná, vrch Chopok, okolité vrchy, Liptovskú maru alebo Liptovský Mikuláš. Videli by sme aj Západné a Vysoké Tatry, no naša viditeľnosť nebola až taká dobrá ako sme očakávali. Keď sme prešli “Pusté” skaly prešli sme na južnú stranu kopca kde nás čakala slušná snehová nádielka. Spadnúť v tomto teréne by bolo nepríjemné, takže treba zvýšiť opatrnosť. Po takomto pestrom a rôznorodom chodníku sme sa dostali až na Machnaté sedlo (v mapách sedlo Machnatô). Mali sme za sebou necelých 600 výškových metrov a čakalo nás ďalších 400, čo znamenalo, že ťažšiu časť sme mali už za sebou.

Pokračovali sme stále po modrej turistickej značke smerom na “Sedlo pod Krakovou hoľou”. Najprv sme prechádzali cez hustý les so zasneženým chodníkom. Aj tu bolo ideálne prostredie na stretnutie s medveďom, no našťastie sme žiadného nestretli. Ďalej nás čakal iba jeden ťažší úsek. Strmý svah pokrytý mäkkým pol metrovým snehom, kde sa nám každý tretí krok preborila noha asi do 40 cm hĺbky. Celkom vyčerpávajúce.

Po zdolaní tohto stúpania sa nám ukázal krásny výhľad na Krakovu hoľu. Stúpanie sme zvládli ako profesionáli a dostali sme sa do pásma kosodrevín, v ktorých sme sa chvíľu brodili. Nakoniec sme sa po krátkom čase dostali až na Sedlo pod Krakovou hoľou, odkiaľ sme to na vrch mali cca 5 minút.

Na vrchu to bolo super. Vo výške 1752 m.n.m. sme videli celú panorámu Nízkych Tatier, Vysokých Tatier, podtatranské mestá alebo Liptovskú maru. Silný vietor nám vyšlahal líčka, po chvíli nám zamrzli ruky, tak sme sa dlho nezdržali a zišli sme späť do sedla. No zážitok to určite bol!

Podľa prvotného plánu sme sa mali vrátiť tou istou cestou späť k jaskyni. No rozhodli sme sa, že sa od sedla pod Krakovou hoľou vyberieme po modrej turistickej značke na rázcestie Kosienky, kde sme pokračovali po žltej turistickej trase až na sedlo Javorie. Prešli sme na červenú turistickú značku a zvyšok trasy sme už len klesali a klesali. Po ceste sme narazili na pár krásnych miest, kde sa nám opäť ukázali výhľady na okolité vrchy. Tak sme po lesnej ceste prešli až pod Krčahovo, kde sme sa prešli tentokrát na zelenú turistickú značku, ktorou sme sa dostali až na Lúčky. Od Lúčok sme popri hlavnej ceste vedúcej z Jasnej do Liptovského Mikuláša, prešli asi 2300 metrov až ku Demänovskej jaskyni slobody, kde sa našu túru skončili.

Pocity

Celá trasa od Demänovskej jaskyne slobody až a Krakovú hoľu mala prevýšenie skoro 1000 metrov na vzdialenosti necelých 7 kilometrov, čo je celkom náročné. Napriek tomu sme trasu zvládli nad naše očakávania. Pomohlo hlavne riešenie trasy cik-cak na najstrmších úsekoch, vďaka čomu sme to stúpanie až tak nepotícili.

Všimli sme si, že smerovníky na tejto trase ukazovali trochu iné čísla ako bola skutočnosť. Pár z nich boli aj prepísané, takže predtým ako sa vyberiete na túru, radšej si naštudujte trasu dôkladnejšie.

Nízke Tatry sú pre nás najkrajšie a najpestrejšie pohorie na Slovensku a veľmi radi sa tam vraciame. Aj napriek vysokej kvalite služieb a chodníkov tam nestretnete toľko ľudí ako napr. vo Vysokých Tatrách, kde je tých ľudí požehnane.

Novinky vo výbave

Noviniek sme mali hneď niekoľko. Jednu v oblečení a jednu v technike.

Pre lepšiu kvalitu videa sme si kúpili elektronický stabilizátor GoPro Karma Grip. Samozrejme od najlepšieho GoPro obchodu Xtreme.sk, ktorý sídli v Bratislave. A na čo nám stabilizátor vlastne je? Stabilizátor eliminuje všetky mikrootrasy kamery, čím sa kvalita videa niekoľkonásobne zväčší. Ako to vyzerá, môžete vidieť vo videu z tohto tripu. O vlastnostiach a pocitoch z gripu vám povieme v samostatnom článku.

V oblečení si môžete všimnúť jednu malú, no dôležitú zmenu. Prezuli sme sa do značky Columbia Sportwear, ktoré máme zo značkovej predajne Columbia, ktorá sa nachádza v nákupnom centre Atrium Optima v Košiciach. Ide o nový model trailovej obuvy Columbia Montrail Caldorado II, o ktorom si viac povieme tiež v samostatnom článku.

Ďakujeme našim túrovým parťákom, že túto trasu zvládli spolu s nami. Dúfame, že sa vám táto trasa páčila a raz ju absolvujete aj vy. Ak máte nejaké otázky ohľadom trasy, kontaktujte nás na email alebo sociálne siete.

PS: Na úprave článku na „Tip na Trip“ sa momentálne pracuje.


Video TIP NA TRIP #07


Zdieľaj alebo pošli priateľovi:

Zanechajte komentár