Tip na Trip #04 – Zádielská tiesňava (Slovenský kras)

publikované v: Výlety po Slovensku | 0

Streda ráno. Konečne voľno. Vonku bolo zamračené a fúkal silný vietor. „Ideme alebo nejdeme? Skúsme to, ak nebude pekne vrátime sa a pôjdeme inokedy“. Toto boli prvé otázky po zobudení. Nakoniec sme si povedali, že blog my Dobrodruhovia nepoznáme pojem „škaredé počasie“ a musíme sa prekonať. A opäť to stálo za to, pretože počas celého tripu sme mali krásne a slnečné počasie. Vitajte pri ďalšej časti seriálu Tip na Trip, v ktorom sme si prešli celú trasu náučného chodníka v Zádielskej tiesňave.

Možno by vás zaujímalo že:

Zádielská tiesňava, je najhlbšia tiesňava na Slovensku. Nachádza sa vo východnej časti národného parku Slovenský kras (NPSK). Celková rozloha zádielskej tiesňavy je vyhlásená aj ako Národná prírodná rezervácia Slovenska. To znamená žiadne kempovanie, zakladanie ohňa, trhanie rastlín a chytanie zvery. Mám na mysli napr. motýľov, kto by predsa chytal medveďa hnedého.

Už pri vchádzaní do obce, máte pred sebou krásny výhľad na masívne skaly. Môžete myslieť dvomi spôsobmi. Buď sa cítite ako v inej krajine alebo vás to presvedčí, že Slovensko je jedna z najkrajších.

A čo tá trasa?

Trasu sme nezačali nikde inde ako v obci Zádiel, kde sa začína aj celý okruh náučného chodníka (červená turistická značka). Cesta vedie cez úzku tiesňavu, ktorej šírka je na niektorých miestach iba 10 metrov. Opačným smerom (áno, z hora nadol) tečie Blatný potok, ktorý dotvára atmosféru celej cesty, vďaka svojej sile a hlučnému šumu. Počas kráčania narazíte na informačné tabule, v ktorých sa dočítate plno zaujímavých informácii o tejto lokalite. Asi preto sa to volá náučný chodník. Pri pohľade nahor, vás prekvapí výška skál, dosahujú relatívnu výšku viac ako 300 metrov. Medzi týmito skalami uvidíte aj Cukrovú homoľu, ktorá je tzv. skalná ihla s výškou až 105 metrov.

Touto príjemnou cestou sme sa dostali až ku Zádielskej chate, ktorá je mimochodom otvorená iba počas víkendov od 10:00 do 16:00. Zádielska chata je miesto, kde je potrebné pokračovať smerom do prava. Ďalšou vecou je, že z červenej turistickej značky odbočíme na modrú vpravo do lesa. My sme si ešte predtým dali krátku pauzu, čajík, kávenku a až tak sme pokračovali ďalej.

Ako som písal, prešli sme na modrú turistickú značku, ktorá vedie do pekného listnatého lesa. Možno neveríte, ale aj teraz má svoje čaro. Celý jarný efekt dotvárali slnečné lúče, ktoré sa predierali medzi stromami. V tejto časti je najväčšie stúpanie, ale nebojte sa toho, má to cca 1300 metrov a dá sa to zvládnúť pomalým tempom aj za 40 minút. Na konci tejto lesnej chôdze nás čakal smerovník “Na skale”. Ak prejdete trochu ďalej od smerovníka, smerom na Zádiel (vzdušnou čiarou), ukáže sa vám úžasný výhľad na celú tiesňavu a Zádiel, kde naša cesta začala. Na tomto mieste si podľa mňa musí každý návštevník spraviť krátku prestávku, sadnúť si a pokochať sa výhľadom na naše krásne Slovensko. Povinne!

Spravili sme fotky, dali si čaj, banán a pokračovali sme ďalej. Následne sme prechádzali cez krásne veľké planiny, kde sme od radosti a pocitu voľnosti behali, skákali a naháňali sa. Ľahnúť si do trávy a cítiť tú vôňu prírody, života, ktorý sa práve prebúdza, je naozaj perfektné. Aj tu sme strávili nejaký čas a počas toho ako sme sa zabávali sme spravili aj nejaké tie „akčné“ fotky.

Možno neveríte, ale cesta opäť pokračuje. Ideme cez úzku cestičku, ktorá nás zavedie až na miesto s názvom “Okruhly laz”. Tu si treba dávať pozor. Na smerovníku je iba jedna šípka, ktorá ukazuje „zelenú“ cestu do Hája. My sme sa suverejne vybrali tam a nakoniec nám došlo, že sa nechcem dostať do Hája ale do Zádielu. Tak sme sa trochu museli vrátiť až ku smerovníku a pokračovali sme smerom rovno. Šípka tam nie je, ale pokračuje tam modrá turistická značka, ktorá nás zaviedla na naše oblúbené miesto v Zádielskej tiesňave. Je to miesto, kde je vidieť na celú tiesňavu z inej, podľa nás lepšej perspektívy ako predtým. Dajú sa tu spraviť vynikajúce zábery a ddýchnuť si. Ak si vášnivý čitateľ ako my, vychytaj pekné počasie, prejdi sa až na toto miesto, otvor si knihu a čítaj. Väčší oddych si predstaviť naozaj neviem. Je to miesto, kde sme obklopený samými mohutnými skalami. Pri pohľade dole je vidieť aj najväčšiu skalnú ihlu s názvom Cukrová homoľa, ktorý sme videli aj zdola pri kráčaní cez tiesňavu.

Odtiaľ pokračuje kamenistá cesta, na ktorej sú vytŕčajúce kamene a preto treba byť opatrnejší. Sem tam sa aj nám podarilo zakopnúť. Následne nás čakalo už iba krátke mierne a potom trochu strmšie a dlhšie klesanie, ktoré trvalo asi 40 minút. Vyšli sme na začiatku dediny a na parkovisko je potrebné kráčať ešte pár metrov. Počas cesty na parkovisko, sme opäť mali pred sebou mohutné skaly, ktoré nám dodávali energiu a chuť absolvovať trasu ešte raz.

A hodnotenie?

Keď mám zhodnotiť celú trasu, nie je to vôbec náročné a na to, koľko krásy vás po ceste čaká, za tak málo námahy, je to najlepšia možnosť na výlet. V priebehu desiatich kilometrov vás čakajú mohutné skaly, krásny hustý les, obrovské rovné planiny a neskutočné výhľady. Toľko rôznorodosti na takom malom mieste sa nenájdete všade. Treba prekonať jedno väčšie stúpanie od chaty po miesto “Na skale” a dostanete odmenu v podobe krásnych výhľadov. Celá cesta ma necelých 10 kilometrov a podľa smerovníkov by vám to malo trvať cca 3 hodiny. Podľa mňa úplná pohodička a určite odporúčam urobiť si pekný deň s priateľmi alebo rodinou.

ZAJO v outdoore

Ako ste si mohli všimnúť, po dlhej dobe sme zmenili náš „pracovný“ odev. A nie je to len také obyčajný odev. Je to kvalitné oblečenie od slovenskej značky ZAJO, ktorá už od roku 1996 vyrába perfektné outdoorové oblečenie a príslušenstvo. To znamená, že ak máte chuť kúpiť si pár outdoorových vecí, podporte slovenskú značku ZAJO a kupujte zo stránky www.zajo.net. My sa zároveň chceme poďakovať, že máme možnosť vyskúšať si ZAJO oblečenie na vlastnej koži.

To by bolo na dnes asi všetko. Sme veľmi radi, že ste došli až k týmto záverečným slovám. Dúfame, že vás vytiahneme von aspoň na chvíľu, aby ste pocítili, aké  je to stráviť v prírode nejaký čas. Veríme, že sa vám článok, fotografie a video páčili a podporíte nás lajkom komentárom alebo zdieľaním na sociálnych sieťach. Ďakujeme!

PS: Na úprave článku na „Tip na Trip“ sa momentálne pracuje.


Video TIP NA TRIP #06


 

Zdieľaj alebo pošli priateľovi:

Zanechajte komentár