Tip na Trip #03 – Sivec (Čierna hora)

publikované v: Výlety po Slovensku | 0

Vitajte pri ďalšej časti seriálu “Tip na Trip”, ktorá je venovaná hlavne ľudom, ktorí majú chuť vidieť krásne panorámy východného Slovenska. Aby sme vás nijak nezdržovali, naším cieľom je vrch s názvom Sivec (781 m.n.m.), ktorý patrí do horského celku Čierna hora a nachádza sa asi 25 km severozápadne od Košíc. Žijú tu rôzne druhy chránených vtákov (napr. orol skalný), preto je toto územie vyhlásené ako prírodná rezervácia s rovnomenným názvom Sivec.

A ako sa na Sivec dostanete?

Zelená turistická značka smerom na Priehybu pod Sivcom začína pri ružinovskom moste (ktorý je momentálne uzavretý z dôvodu rekonštrukcie). No my sme šli niekoľko sto metrov ďalej a odparkovali sme na mieste, kde zelená turistická značka opúšta asfaltovú cestu a pokračuje smerom nahor. Samozrejme môžete si kráčanie predĺžiť o 5 minút a začať už pri moste. A tak sme začali po stúpajúcej kamenistej ceste.

Po krátkom čase uvidíte zelenú šípku s nápisom Sivec, ktorá nás vedie vpravo cez krátku lávku do húštiny. Je to jedna z ciest (v zime by ste boli zbytočne mokrí), no my sme pokračovali stále po ceste, prešli sme dve prutké zákruty a dostali sme sa na miesto, kde cesta pokračovala jemne smerom nadol. Na tomto mieste si môžete všimnúť po pravej strane ďalšiu zelenú šípku s nápisom SIVEC, ktorá ukazuje smerom do riedkého lesa. A to už je naša správna cesta, po ktorej sme sa vydali.

Trasy jemne naberá na stúpaní, no za nejaký čas sa dostanete až na Sivecké lúky, kde sa terén pomaly vyrovnáva, až do miesta, kde vidíte rovnakú šípku. Okrem toho, sa vám ukáže vynikajúci výhľad na samotné skalnaté bralo Sivca. Spraviť rýchle fotky a pokračujete jemným klesaním asi 20 výškových metrov, následne  sa krátkym stúpaním dostanete na Prehybu pod Sivcom (640 m.n.m.).

Tu natrafíte na veľkú informačnú tabuľu plnú zaujímavých informácií o tejto lokalite, mapu blízkeho okolia a malý stĺpik s QR kódom, ktorý vás presmeruje na stránku s ďalšími informáciami o okolí. Výborný nápad! Z Priehyby na vrch je to necelých 1200 metrov a 126 výškových metrov, čo by ste mali stihnúť za maximálne 30 minút. Cesta ide po krásnom lese so stromami rovnými ako pravítka. Do toho nám svietilo Slnko, vďaka ktorému sme mali krásne podmienky na fotenie, ale aj na samotný výlet. Posledných asi 100 metrov je najťažších, pretože je nutné kráčať (a v niektorých miestach dokonca až liezť) po ostrých skalách. Dôležité je dávať pozor na každý krok, ktorý urobíte, pretože hrozí riziko zranenia.

Po zdolaní kamenistého terénu sa vám ukáže krásny výhľad na vodnú nádrž Ružín, Volovské vrchy, Slanské vrchy a za veľmi dobrej viditeľnosti aj Vysoké Tatry, ktoré sme videli aj my. Rovnako sa môžete zapísať do niektorého zo zošitov, ktoré sa nachádzajú v plechovej skrinke na vrchole. Odporúčame vám najprv urobiť pár záberov (ak radi fotíte) a potom odložiť všetkú nositeľnú elektroniku a užiť si chvíľu s najkrajším možným pohľadom na okolitú krajinu.

Späť sa dostanete po presne rovnakej trase ako pri vzostupe.

Naše pocity

Ako môžete vidieť na fotografiách a videu, vyšlo nám úplne dokonalé počasie, na oblohe ani mráčok, nezafúkal ani slabý vánok a Slnko svietilo v plnej sile. No skaly na vrchu boli pokryté ľadom, na ktorom sa šmýkalo a museli sme dávať dva-krát taký pozor kam stúpame. Na vrchole sme si dali dobrých 20 minút oddychu a užívaním si prítomnej chvíle.

Odporúčanie

Tento trip je vhodný pre všetky kategórie turistov. Celková dĺžka túry je 9 kilometrov s 486 metrovým súpaním a 486 metrovým klesaním. A nakoniec. Nie je dôležité za aký čas absolvujete túto túru. Či vám to bude trvať 2 alebo 5 hodín, dôležité je, že ste vyšli von do prírody a strávili ste chvíle so svojimi blízkymi.

V zimnom období dbajte na opatrnosť pri chodení po skalách, pretože sú miesta, ktoré sú pokryté ľadom alebo snehom a veľmi sa šmýka. Radšej pomaly a isto.

Veríme, že sa vám tento Tip na Trip páčil a navštívite tak krásne a dostupné miesto pre všetkých.

PS: Na úprave článku na „Tip na Trip“ sa momentálne pracuje.


Video TIP NA TRIP #05


Ďalšie fotografie:

 

Zdieľaj alebo pošli priateľovi:

Zanechajte komentár