Školské výlety sú smrť – Veľké Hincovo pleso (Vysoké Tatry)

publikované v: Výlety po Slovensku | 0

Ahojte Dobrodruhovia. Práve ste klikli na nový Tip na Trip a ako môžete vidieť, po jedenástich dieloch sme sa opäť dostali do Vysokých Tatier. Povedali sme si, že si dáme niečo jednoduchšie, preto sme sa vybrali na krásne Veľké Hincovo pleso (1 946 m.n.m.), ktoré sa nachádza v Mengusovskej doline po Kôprovským štítom.

Naj-naj pleso

Veľké Hincovo pleso je nie len najväčšie pleso na Slovensku (až 20 ha), ale aj najhlbšie pleso s hĺbkou až 53,7 metra. A keď sa nad tým zamyslíte, to je poriadna hlbočina. Ďalšou zaujímavosťou je, že hladina plesa je zamrznutá až 270 dní v roku.

TTTP

Tento výlet sme začali celkom neskoro, pretože kvôli vyfučanému vzduchu vo vagóne (tak nám bolo povedané), sme stáli asi 15 minút v Poprade a nestihli sme ozubnicovú železnicu v Štrbe. No nevadí, počkali sme na ďalšiu a vyviezli sme sa na Štrbské pleso. Ako sme kráčali od stanice, uvedomili sme si, že je nedeľa. Ups! Všade bolo strašne veľa ľudí, predierali sme sa okolo stánkov a dúfali sme, že po ceste na Popradské pleso sa to trochu preriedi. Za stánkami sme sa vydali vpravo cez most, až sme došli na k smerovníku “Pred Heliosom”, kde celá túra začína. Mimochodom, keby ste nevedeli, Helios na nazýva staré opustené sanatórium na Štrbskom plese.

Skoro celú trasu na Popradské pleso, sme kráčali v lese (červená turistická značka). Po ľavej strane je vidieť lyžiarské stredisko s lanovkami, preto keď sa chcete cítiť ako v prírode, radšej sa pozerajte pod nohy alebo vpravo do lesa. Stúpania sa vôbec nemusíte báť. Prevýšenie zo Štrbského na Popradské pleso je nejakých 270 metrov, takže berte to ako takú prechádzku alebo rozcvičku pred ďalším stúpaním na Veľké Hincovo pleso. A čo myslíte, bolo tu menej ľudí? Ani náhodou! Kedže je chata na Popradskom plese najnavštevovanejšia chata s celoročným prechádzkovaním, stretli sme milión ľudí. Ale nevadí, snažili sme sa všetkých predbehnúť a sem tam sme s niektorými pokecali. Asi v polovici cesty na Popradské pleso sa nachádza smerovník Trigan, kde sa trasa rozdeľuje na zelenú a červenú trasu. Obe idú na Popradské pleso, ale odporúčam ísť po červenej, pretože je to rýchlejšie a na druhej strane sú tu krásne výhľady na okolité vrchy, skaly a lesy. Uvidíte sami.

Na Popradské pleso (1 494 m.n.m.) sme sa dostali po vyše hodinke chodenia. Zbehli sme priamo k plesu a našli sme vlastné miesto, kde sme si na chvíľu sadli. Zjedli sme, čo sme mali prvé po ruke, doplnili sme tekutiny, pofotili sme, čo sme mohli a vybrali sme sa ďalej.

Pozn. Neďaleko Popradského plesa sa v limbovom háji nachádza symbolický cintroín, kde sa nachádzajú pamätné tabule s menami ľudí, ktorí zahynuli vo Vysokých Tatrách. Vedie tu žltá turistická značka. Je to tam pekné, tak určite sa skočte pozrieť.

Od smerovníka nad Popradským plesom sme pokračovali po modrej turistickej značke smerom na Veľké Hincovo pleso. Tam išlo naozaj menej ľudí, takže sme si trochu vydýchli. Chvíľu sme kráčali po lese, neskôr v kosodrevine, až kým sme sa nedostali na skaly. S koncom pásma kosodreviny, začalo aj väčšie no jediné veľké stúpanie celej trasy. Klasika cik-cak, cik-cak asi 20 minút. No odmenou za zvládnutie stúpania je následná ako-taká rovina a po krátkej chvíli aj pohľad na rozprávkové Veľké Hincovo pleso. Okolie plesa je nádherné. Ako som spomínal, nachádza sa na úplnom konci Mengusovskej doliny a okolo sú iba mohutné skaly a vrchy. Voda je stále priezračne čistá, že sa z nej dá bez problémov napiť.

Chvíľu sme si sadli pod jednu zo skál, dojedli všetko čo sme mali, napili sa vody a užívali si výhľad a pobyt v prírode. Keď sa človek nachádza niekde v horách, príde na úplne iné myšlienky. To vravím z vlastnej skúsenosti, pretože vždy, keď sme v prírode my, prídeme na perfektné veci, ktoré by nám za iných okolností nenapadli.

Naspäť sme šli po tej istej trase, ktorá zbehla strašne rýchlo. Dali sme si svižnejšie tempo a v priebehu dvoch hodín sme boli na Štrbskom plese. Veď viete, cesta domov je vždy rýchlejšia. Nezabudnite aj cestou späť na chvíľu zastať a rozhliadnúť sa okolo seba, lebo ako vravím, z každého uhla vidíte tie vrchy inak, a to je na tom to krásne.

Zaujíma vás čo znamená TTTP? Túto trasu sme nazvali ako Trasu Troch Tatranských Plies. Pre nás je to veľmi zaujímavé a pekné, že v rámci jednej túry/tripu/výletu môžete vidieť tri krásne tatranské plesá.

Zvládali sme to, až kým…

Písal som, že od Popradského plesa bolo oveľa menej ľudí. Áno to je pravda, až kým sme nanatrafili na školský výlet, ktorý pozostával asi zo 40 kusov študentov. A viete, my kráčame a sem tam zastaneme, aby sme si spravili fotky a nejaké ďalšie zábery. A oni sa čakali v presne rovnakom intervale ako my. Vyzeralo to takto. Kým sme si my robili nejaké zábery, skupinka nás predbehla. Ale nie, že naraz. Boli natiahnutí asi na 50 metrov. Tak sme čakali, kým nás všetci predbehnú. Nebudeme predsa rušiť partiu. Chvíľu sme počkali a dúfali sme, že pôjdu tak, že ich nebudeme musieť predbiehať. No nebolo tak. Asi 30 metrov nad nami zastali a celá partia sa usadila, aby počkali na učiteľa. Využili sme situáciu a rýchlo sme ich predbehli. Dali sme si rýchlejšie tempo, aby nás už nedobehli. No nebolo tak. Hneď ako sme ich predbehli, všetci sa postavili a začali kráčať. Zrazu sme sa ocitli v húfe mladých študentov a nemohli sme sa spraviť ani poriadny záber. No a takto dookola sa to ťahalo až po Veľké Hincovo pleso. Srandou je, že keď sme sa vybrali už od Hincového plesa dole, oni sa vybrali v rovnakom čase. Povedali sme si, “To nám musia robiť naschvál!”. No nahodili sme polobeh a už nás našťastie nestihli. Tak či tak, pozdravujem študentov a obdivujem ich, že na školský výlet vo Vysokých Tatrách, ktorý sa konal v nedeľu, prišlo až toľko mladých ľudí.

Tak sme došli na Štrbské pleso, kúpili si lístok na najbližší vlak do Košíc a šli sme domov s pocitom, že sme opäť zažili niečo nové.

Odporúčania

  1. Ak nemáte až tak radi ľudí, naplánujte si túru na pracovné dni. Hlavne ak sa jedná o Vysoké Tatry, pretože miestami sme sa cítili ako na Hlavnej ulici v Košiciach.
  2. Aj keď je vo vašom meste 30 stupňov, za každých okolností si vezmite minimálne bundu proti vetru. Čím vyššie idete tým viac fučí.

Trasa

  • Stúpanie: 910 m
  • Klesanie: 910 m
  • Vzdialenosť: 15,2 km
  • Terén: skaly, konáre, lesná cesta

Vysoké Tatry su pre Slovensko špeciálne. Sú to pre nás najdostupnejšie veľhory, tak využime šancu a navštívte ich, pokiaľ nie je neskoro.

Ďalšie fotografie:

Zdieľaj alebo pošli priateľovi:

Zanechajte komentár