Misia v Nízkych Tatrách

publikované v: Dobrodružstvá | 0

Opäť sme sa dostali do Nízkych Tatier. Neboli sme ubytovaní v žiadnom penzióne, neboli sme točiť žiaden Tip na Trip. Tento krát sme mali dôležitú misiu. Povedzme, že sme robili vysokohorského kuriera. Našou úlohou bolo, stretnúť sa s našim kamarátom, ktorý putuje z Devína (západné Slovensko) na Duklu (východné Slovensko) po trase hrdinou SNP a priniecť mu balíček, plný dôležitých vecí. V balíčku sme niesli proteínové tyčinky a hroznový cukor na doplnenie energie, magnézium a Flektor na záchranu života, nabíjací kábel od telefónu pre komunikáciu s rodinou a nejaké peniaze pre prípad núdze.

O trase hrdinov SNP

Najprv by som Vám vysvetlil, prečo ide pešo cez celé Slovensko a kadiaľ trasa SNP vedie. Cesta hrdinov Slovenského Národného Povstania je najznámejšia, a najdôležitejšia, turistická trasa na Slovensku. Je označená červenou turistickou značkou, začína pod Devínskym hradom pri Bratislave a končí na severe východného Slovenska na mieste s názvom Dukla/Dukliansky priesmyk. Má dĺžku cca 750 km. Turistická trasa vedie významnými pohoriami (zo západu na východ) Malé Karpaty, Biele Karpaty, Strážovské vrchy, Žiar, Veľká Fatra, Nízke Tatry, Volovské vrchy, Čergov. Táto trasa je súčasťou najdlhšej európskej trasy E8, ktorá meria 4 390 km.

Stretneme sa na Ďumbieri

Ani sme netušili, kde presne sa stretneme, no nechceli sme sa navzájom zdržiavať. Tak sme vymysleli, že pôjdeme akokeby oproti sebe a keď sa stretneme, my sa otočíme a prejdeme časť trasy spolu. Predpokladali sme, že počasie bude ideálne na výstup na Ďumbier (aj keď je nutné vybočiť z trasy). No nebolo tak. Skoro celý hrebeň od Poľany až po Ďumbier bol v mrakoch a fúkal silný vietor, ktorý celé chodenie znepríjemňoval.

My sme vyrazili z chaty Trangoška, ktorá sa nachádza na južnej strane pod Chopkom a šľapali sme smerom na chatu Milana Rastislava Štefánika (1 740 m.n.m.). Nám počasie celkom vychádzalo. Aj keď pofukoval vietor, sem tam sa objavilo aj Slnko. Čo sa o Hrdinovej situácii nedalo povedať. Asi tri hodiny šlapal v mrakoch, silnom vetre v čiapke, rukaviciach a bunde. Po telefonáte sme sa dohodli, že sa počkáme na chate, pretože na Ďumbier sa v takomto počasí naozaj neoplatí ísť.

A tak aj bolo, prišli sme na chatu v predstihu a boli sme takí hladní, že sme si museli dať vynikajúcu fazuľovú polievku a teplý vysokohorský čaj (jeden čajík dokonca grátis ale to vysvetlím nižšie). Asi po pol hodine dorazil aj náš SNP-čkársky Hrdina. Jeho prvé slová boli, “Konečne vidím známe tváre!” a nahodil široký úsmev.

Usadil sa k nám, objednal si guláš a pivo a začali sme sa rozprávať. Rozprával nám o zážitkoch, príhodách, čo všetko zaujímavé zažil a aké skúsenosti nabral. Aj my sme sa vďaka tomu veľa dozvedeli a naučili. A to sme boli spolu iba hodinu. Odovzdali sme mu balíček, spravili sme si pár fotiek, rozlúčili sme sa a celý stuhnutý pokračoval ďalej na Čertovicu (cca 3 hodiny chodenia), kde plánoval prespať. My sme ešte chceli vyliezť na Ďumbier, ale keďže bol stále pod mrakmi, povedali sme si, že ideme dole a zdoláme ho nabudúce.

Misia splnená

V ten deň sme spravili dobrý skutok. Doniesli sme nášmu turistovi balíček, ktorý potreboval. Potešili sme ho našou prítomnosťou rovnako ako on potešil nás. Podporili sme ho v ďalšom priebehu túry. Máme z toho vynikajúci pocit, pretože sme pomohli blízkemu človeku, ktorého obdivujeme za to odhodlanie prejsť celé Slovensko a stráviť necelý mesiac v prírode. Klobúk dole!

A čo ten čaj ZADARMO?

No je to tak. Počas cesty z Trangošky sme natrafili na kopu dreva tzv. metrovice, na ktorých bol oznam, “Ak vládzeš, pomôž!” 1 poleno = 1 čaj grátis. Tak som si povedal, prečo odmietnuť čaj zdarma. Vzal som jedno poleno a nosil ho celú cestu hore. Keď sme prišli na chatu, stačilo povedať, že som priniesol jedno drevo a čajík bol už na stole. Výborne vymyslené.

Ďakujeme, že ste došli až ku koncu článku. Raz príde deň, keď aj my absolvujeme túto trasu SNP a veľmi sa na to tešíme. Dovtedy sa budeme snažiť prejsť čo najviac pekných miest na Slovensku a zverejniť vám každý jeden kút Slovenska.

A mimochodom, náš Hrdina sa volá Zsolt Halász a je to veľký človek! Pred sebou má ešte asi tri dni chodenia tak veríme, že to dobojuje a príde domov zdravý a (psychicky) oddýchnutý.

 

Zdieľaj alebo pošli priateľovi:

Zanechajte komentár