Krížom cez Slovenský raj – cez tiesňavu Veľký Sokoľ

publikované v: Dobrodružstvá | 0

Slovenský ráj je typický svojimi úzkymi dolinami, roklinami, stúpačkami a rebríkmi. A my smesi vymysleli trasu, kde toho nájdete oveľa viac. Prechádzali sme rebríkmi, kovovými stúpačkami ale aj drevenými mostíkmi v lese, medzi skalami a po lúke. Dámi a páni, vitajte pri prechode Slovenským rajom.

Naším hlavným cieľom bolo prejsť krížom národný park Slovenský raj. Konkrétne z obce Vydrník cez spomínanú tiesňavu, až do obce Dedinky. Celá trasa má cca 25 kilometrov a časovo výjde na necelých osem hodín. Ale zvládnuť sa to dá aj za lepší čas.

podlesok slovensky raj tiesňava veľky sokol dedinky vydrník

O tiesňave Veľký Sokol

Veľký Sokol je s dĺžkou 5,8 kilometra najdlhšia tiesňava v Slovenskom raji. V posledných úsekoch tiesňavy nájdeme najužšie miesto, ktoré sa nazýva Rothová roklina. Síce nie je nijako označená, ale počas prechodu cez úzke miesta si to určite uvedomíte. Po ceste sa nachádzajú dva krásne vodopády, popri ktorých vedú rebríky.

Trasa

Celý výlet začal ako inak, skorým vstávaním. Tento krát sme šli na prvý osobný vlak z Košíc smerom do Popradu o 5:10 ráno. Našou cieľovou destináciou bola obec Vydrník, kde sme vystupovali niekoľko minút po siedmej hodine.

slovensky raj tiesnava velky sokol dedinky vydrnik

Začali sme v celkom rýchlom tempe, čo sme si samozrejme mohli dovoliť. Pred sebou sme mali necelých 5 kilometrov chôdze po asfaltovej ceste, ktorá nás zaviedla do obce Hrabušice. Súčasne s hlavnou cestou vedie aj červená turistická značka, ktorá vedie až do miesta s názvom Podlesok. To je niečo ako vstup do Slovenského raja. Nachádza sa tu kopec stánkov, chatiek a iných atrakcií. No v takom chladnom a sychravom počasí bolo všetko pozatvárané.

Ďalších 6 kilometrov sme kráčali po zelenej turistickej trase. Na tomto úseku je potrebné prejsť cez pár drevených mostíkov, ktoré uľahčujú prechod ponad tečúci potok. Neskôr sme sa dostali opäť na asfaltovú cestu. Tak sme prešli až na miesto Píla – Piecky. Toto miesto je vstupom do doliny Piecky, ktorú možno navštívime nabudúce. Od Píly sme v lesíku šli až ku horárni Sokol.

slovensky raj tiesnava velky sokol dedinky vydrnik

Srandou je, že sme mali za sebou už skoro 11 kilometrov a nevideli sme dokopy nič zaujímavé. Ale ako sa vraví, na pekné veci si treba počkať.

Tiesňava Veľký Sokol

Zo začiatku je stúpanie minimálne a nenáročné, no preskakovanie potoka z jednej strany na druhú nám to celkom komplikovalo. Našťastie je pekne značená zltá turistická značka, ktorá uľahčí orientáciu a prechod. Aj napriek tomu, odporúčam mať nepremokavú obuv, inak budete totálne premočený. Hlavne v tomto období.

slovensky raj tiesňava veľky sokol dedinky vydrník

Neskôr sa to pomaly ale isto začalo zúžovať a naberať na stúpaní. Začali prvé mostíky a nachádzali sme krásne skalné previsy, plné vysiacich cencúľov. Proste krása. Po chvílke sme narazili na prvý väčší rebrík, pri ktorom sa valil Malý vodopád. Hneď po vylezení na vrch pokračoval mostík ponad potok a následne pár drevených lavičkách.

Ako sme šli, dostali sme sa ku ďalšiemu vodopádu. Tento krát to bol Veľký vodopád. Prechod okolo neho bol vyriešený cez kovové stúpačky a rebríkom. Keď sme sa vyškriabali na vrch, pred sebou sme mali Rothovu roklinu, ktorá je záverečný a najužší úsek tiesňavy Veľký Sokol. Pre mňa osobne aj najzaujímavejší bod celého výletu.

slovensky raj tiesňava veľky sokol dedinky vydrník

Ani sme sa nenazdali a prišli sme na miesto Glacká cesta, kde sa nachádza smerovník. Dali sme si krátku pauzu, zohriali sme sa teplým čajom a zjedli sme časť našej turistickej desiaty. Prevažne rohlíky so šunkovou penou, šunkou a podobné ingrediencie. Odtiaľ pokračovala červená turistická značka, ktorá viedla po zasneženom lese. Tá hmla a sneh tvorili pokope krásnu zimnú, ba až vianočnú atmosféru. Vo svižnom tempe sme došli na miesto Geravy.

slovensky raj tiesňava veľky sokol dedinky vydrník

Geravy sú miesto, kde to stále žije. V letnom období je tu kopec turistov, sediacich v reštaurácii, bufete alebo v hotely, ktorý sa tu nachádza. Na naše prekvapenie aj teraz to tu žilo. No nie ľudmi, ale zvieratkami. Videli sme plno koní, kozičiek a dokonca aj jednu ovečku. Stále poteší.

Dali sme si ďalšiu prestávku, dojedli sme všetko, čo sme mali a rýchlo sme pokračovali ďalej. Čakal nás záverečný úsek po zelenej turistickej značke, až do Dediniek. Táto cesta vedie pod jednosedačkovou lanovkou, ktorá vedie z obce na Geravy. Tento úsek nám zbehol najrýchlejšie zo všetkých a po chvíľke sme sa ocitli priamo nad dedinou. V závere bolo poriadné blato, na ktorom sme sa pár krát pošmkli. No v bezpečí a zdraví sme úspešne prišli až k Palcmanskej maši. To je veľmi pekná vodná nádrž priamo pri obci. Určite odporúčam navštíviť.

slovensky raj tiesňava veľky sokol dedinky vydrník palcmanska masa

Výlet sme zavŕšili v reštaurácii s teplou polievkou a sladkými palacinkami. V teplúčku sme strávili asi hodinku a 15 minút pred príchodom vlaku sme sa vybrali na stanicu, ktorá je dalších 10 minút chôdze. Resp. na druhej strane vodnej nádrže. Vlak prišiel presne podľa plánu, o 15:46. Týmto sme sa doviezli až do Margecian, kde sme prestúpili na rýchlik a v krátkom čase sme sa dostali domov do Košíc.

slovensky raj tiesňava veľky sokol dedinky vydrník

Ako som spomínal, odporúčam mať na nohách nepremokavú obuv, pretože pri 50-tich pokusoch preskočiť potok sa minimálne tri nepodaria. Navyše v poslednom úseku tiesňavy Veľký Sokol si treba dávať pozor na každý krok. Drevá a kamene sa poriadne šmýkajú a nikto nechce, aby sa niekomu niečo stalo.

Cieľom našej túry bolo prejsť dlhšiu vzdialenosť a zároveň vidieť niečo pekne. To sa nám aj podarilo. Prešli sme cez 25 kilometrov a trvalo nám to necelých sedem hodín. Jedinou nevýhodou je ten nezaujímavý začiatok po asfaltovej ceste, ktorý by som kľudne vynechal a odniesol sa autom alebo autobusom priamo k Píle. No nevadí, vzdialenosť bola dostačujúca, dĺžka túry tiež, videli a prešli sme krásnu tiesňavu Veľký Sokol a veľa veľa krásnych vecí.

Ja ďakujem parťákom za spoluúčasť a teším sa na ďalšie pekné výlety.

Najdôležitejšie je, že sme strávili čas v prírode a nadýchali sme sa čerstvého vzduchu. A teraz sa môžete obliecť a vydať sa výlet aj vy. A ak nie, tak si aspoň pozrite ďalšie fotky z nášho výletu.

slovensky raj tiesňava veľky sokol dedinky vydrník

slovensky raj tiesňava veľky sokol dedinky vydrník

slovensky raj tiesňava veľky sokol dedinky vydrník

A na Geravách nás čakal krásny snehový kamarát
Zdieľaj alebo pošli priateľovi:

Zanechajte komentár